Irán lehet Oroszország kiskapuja a szankciók elől
Ali Khamenei ajatollah (Középen) iráni legfelsőbb vezető üdvözli Vlagyimir Putyin orosz elnököt (Balra), Ebrahim Raiszi iráni elnök (jobbra) pedig nézi őt egy találkozón Teheránban, Iránban, 2022. július 19-én. Putyin Teheránban tartózkodik, hogy iráni tisztviselőkkel találkozzon, valamint részt vegyen az iráni, török és orosz vezetőket tömörítő csúcstalálkozón. EPA/IRÁNI LEGFELSŐBB VEZETŐ HIVATALA
A Teheránnal kötött nukleáris megállapodás Putyinnak egy tökéletesen időzített B-tervet biztosítana arra, hogy az olajat a globális piacokra juttassa.
A Politico szerint Oroszország azt tervezi, hogy Iránt használja kiskapuként az Ukrajnával kapcsolatos nemzetközi szankciók kijátszására. Ehhez Iránnak a világhatalmakkal kötött nukleáris megállapodása ismét hatályba kellene lépjen – állítják nyugati diplomaták.
Vlagyimir Putyin orosz elnök korábban találkozott az iráni vezetéssel, hogy megteremtse a két ország közötti szorosabb együttműködés alapjait. Majd Moszkva júliusban kereskedelmi és pénzügyi tisztviselőkből, valamint a Gazprom és más vállalatok vezetőiből álló csapatokat küldött Teheránba.
Irán legfőbb vonzereje az, hogy tartalék útvonalat biztosít a szankciókkal sújtott orosz nyersolaj – a Kreml legfőbb kemény valutaforrása – eladásához.
Az orosz olajexportot decembertől szinte teljes embargó fenyegeti az EU országaiban. Viszont amennyiben Iránnal létrejön egy nemzetközi nukleáris megállapodás, az tökéletesen időzített B-tervet jelentene Putyin számára. A kereskedők által “swap”-nak nevezett megállapodás értelmében Irán orosz nyersolajat importálhatna a Kaszpi-tenger északi partvidékére, majd Oroszország nevében azonos mennyiségű nyersolajat adhatna el a Perzsa-öbölből induló iráni tartályhajókon. Irán finomítaná az orosz olajat, hogy kielégítse saját belföldi keresletét, míg a nukleáris paktumnak köszönhetően a délről exportált iráni olaj mentesülne a szankciók alól.
Ezen kívül Irán végül a szankciók alól felszabadult tankerflottáját arra is használhatná, hogy a Kaszpi-tengeren kívüli kikötőkben felvegye az orosz olajat.
Ez attól függ, hogy megújítják-e az atomalkut, amelynek értelmében Irán a szankciók enyhítéséért cserébe korlátozná nukleáris tevékenységét. A tárgyalásokon részt vevő diplomaták közül sokan azt mondják, hogy közel van az alku, bár sem az Egyesült Államok, sem Irán nem fogadta el az EU legutóbbi javaslatát. A javaslat főbb támogatói között van Mihail Uljanov, Oroszország nagykövete a bécsi székhelyű nemzetközi szervezeteknél, köztük az ENSZ Nemzetközi Atomenergia-ügynökségénél.
Uljanov ezen a héten dicsérte Iránnak az uniós javaslathoz fűzött, szerinte “meglehetősen ésszerű javaslatait”.
“Reméljük, hogy ezeknek a javaslatoknak a megfontolása nem fog sokáig tartani Washingtonban,”
tweetelte Uljanov, aki az elmúlt hónapokban elmarasztalást kapott az Ukrajnával kapcsolatos, gyakran elszabadult közösségi média-bejegyzései miatt.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Miért lélegezik szinte minden élőlény oxigént?
Mennyire van szükségünk az agyunkból a túléléshez?
Hogyan is történt pontosan a fukusimai atomerőmű-baleset?
A világ legmagasabb tervezett felhőkarcolói
Átírhatja a történelemkönyveket ez a két, 7000 éves női holttest!
Magyar kutatók segítségével tettek meglepő felfedezést a földi élet fejlődésével kapcsolatban